7 Aralık 2010 Salı

CARİYENİN AŞKI VE YAVUZ SULTAN SELİM HAN

Yavuz Sultan Selim Han, Mısır'ı fethettiğinde bir süre orada kalır. İdareyi eline alıp kendi hâkimiyetini yerleştirmek için bu elzemdir. Bu sırada bir çadırda kalıyor. Çadırı süpürüp temizleyen, yemeği yapan Mısırlı bir cariye vardır ki, Yavuz Selim Han sabah çıkınca, cariye geliyor, akşama kadar çadırı temizleyip yemekleri hazırlayıp gidiyor, akşam olunca da Yavuz Selim Han çadırına dönüyor.

Cariye nasıl olduysa bir kaç defa Yavuz Sultan Selim Hanı görür ve Ona âşık olur. Lâkin umutsuz bir aşk. Zira bir tarafta koskoca Cihan Padişahı Halife-i Rûy-i Zemin, diğer tarafta basit bir cariye...

Fakat cariyenin aşkı dayanılmaz boyutlara ulaşıp da kalbine sığmaz hale gelince, ne yapacağını bilemez halde Halifeye açılmaya karar verir. Lâkin aradaki uçurum cariyeyi iyice çıkmaza sokar ve kararsız hale getirir. Bir yandan aşkının dayanılmaz baskısı, diğer yandan aradaki devâsâ farkın kendini engellemesi arasında bocalayan cariye Halifenin karşısına çıkma cesaretini kendinde bulamadığından, yazıyla ilân-ı aşk etmeye karar verir. Ve üç kelimelik bir not yazarak Halife hazretlerinin yatağına bırakır. Notta sadece üç kelime yazılıdır:

"Derdi olan neylesin?"

Akşam çadırına gelip de yatağının üzerinde küçük bir kağıt parçası bulan Yavuz Sultan Selim Han, kağıdı okuyunca bu notu yazanın, çadırını süpüren cariye olduğunu anlar. Ve kâğıdın arkasına cevabını yazar:

"Derdi neyse söylesin."

Kâğıdı aynı yere bırakır. Sabah olunca da çıkıp gider. Bir müddet sonra Cariye temizlik için çadıra geldiğinde ilk iş olarak kâğıdı arar. Kâğıdı bıraktığı yerde duruyor bulur. Kaparcasına kâğıdı alıp okuduğunda heyecanı bir kat daha artar. Halifenin cevabından cesaretlenen cariye, kâğıdı çevirip dünkü notunun altına şu cümleyi ekler:

"Korkuyorsa neylesin?"

Akşam olur. Halife çadıra döner. Kâğıdı okur ve cevabı yazar:

"Hiç korkmasın söylesin."

Sabah bu cevabı okuyan cariye artık kararını vermiştir: Aşkını bu akşam halifeye söyleyecek. Ne olacaksa olsun artık. Ve o gün temizliği bitirdiği halde gitmeyip Halifeyi beklemeye başlar. Yavuz Sultan Selim Han akşam çadıra dönünce cariyeyi kendisini bekler bulur. Cariye, Halifeyi görünce hemen ayağa kalkıp temenna durur. Yavuz Selim Han "Buyurunuz, sizi dinliyorum" deyince, cariye tüm cesaretini toplamaya çalışırken, titreyen ellerini gizlemek için elleriyle dirseklerini tutarak kollarını kavuşturur. Heyecandan yüzü kıpkırmızı olmuştur. Kalbi yerinden fırlarcasına atarken, titrek ve mahcup bir sesle: "Efendim..." der. "Cariyeniz... Size..." ve cümlesini tamamlayamadan yığılıp kalır.

Kalbine sığmayan aşkını söyleyemeden ruhunu teslim eden cariyenin, bu tertemiz aşkı karşısında Koca Halife gözyaşlarını silerek etrafındakilere şöyle der:

"Gerçek aşkı şu cariyeden öğrenin. Zira âşık, mâşukunun yolunda olur ve o yolda ölür."

10 yorum:

Sakar Hafiye dedi ki...

OKUDUĞUMDA HAYRANLIK DUYDUĞUM BİR YAZIYI TEKRAR OKUMAK GÜZELDİ :)

arzu-keş dedi ki...

Okuyan gözlarinize sağlık sevgili Sakar Hafiye. Derin ve etkileyici bir hikaye idi. Paylaşmamak olmazdı diye düşündüm :)

Sevgiler...

Münzevi KişiLik dedi ki...

Çok çok çok güzeL. Ben de am Yavuz Sultan Selim ile ilgili bir kitap okumaktaydım..(:

arzu-keş dedi ki...

Çok hoş geldin kızkardeş :)

Hımm..Okuduğun kitabın ismi Şah ve Sultan olmalı.Beğenerek takip ettiğim İskender Pala' nın bu kitabı, benimde tez zamanda okumak istediğim kitaplar arasında :)

SESSİZ VE SONSUZ dedi ki...

Derin bir nefes verdim, bitince :)

Sağol Arzu'Can.

Sevgi ve selâm ile.
Ve illâ âşk ile.

arzu-keş dedi ki...

O güzel yüreğine sağlık sevgili SESSİZ VE SONSUZ :)

Tıpkı ismin gibi, Aşk'ın sonsuz olsun. İlla, Aşk daim olsun.

Selam ve sevgilerimle..

SerpiL dedi ki...

çok güzeeeeel.aşşşşşk

arzu-keş dedi ki...

Tek hece...Hissettirdikleri tarifsiz...

dedi ki...

harika hikayeler paylaşıyorsunuz gerçekten :)
teşekkürler.
bu arada küçük bir etkinliğimiz var katılırsanız seviniriz
http://la-illa.blogspot.com/2011/02/hediye-etkiniligi-hakknda-duyuru.html

arzu-keş dedi ki...

Sevgili lâ, malum mahkeme kararından sonra bende Blogger mağduru oldum. Bloğumun bugün açıldığını ancak fark ettim :)
Hoş sözleriniz ve güzel etkinliğinizden beni de haberdar ettiğiniz için teşekkür ederim. Fırsat buldukça takip edicem. Sevgiler..